Ubytování


Přijedete-li do Chorvatska znovu po delší době, již na první pohled poznáte, že zde přibylo značné množství luxusních hotelů a celková úroveň ubytovacích služeb je na mnohem vyšší úrovni, než tomu bylo dříve.
 

Pro turisty je připraveno více jak 950 tisíc ubytovacích lůžek, což není opravdu málo, tudíž se nemusíte bát, že byste se na dovolené neměli kde ubytovat. Nejvíce z celé kapacity, přes 400 tisíc lůžek, připadá na ubytování v soukromí, které patří poslední dobou mezi stále oblíbenější. Na druhé místo se s kapacitou kolem 200 tisíc lůžek řadí kempy následované hotely se svými 115 tisíci lůžky. 

Nejluxusnější možností k ubytování jsou samozřejmě hotely. Jako ve většině zemí jsou hodnoceny hvězdičkami od dvou do pěti. Na některých místech se můžete setkat ještě s jednou hvězdičkou, což je pozůstatek po starém značení. Hotely získávají hvězdičky nejen podle vybavení na pokoji, ale hlavně podle služeb, které mohou nabídnout zákazníkovi. Nejluxusnější hotely se označují pěti hvězdičkami, ty nejjednodušší mají hvězdičky pouze dvě. 

Nejčastěji se setkáte s hotely, které mají hvězdičky tři, což je takový standard, kdy máte na pokoji vlastní wc, koupelnu či televizor. Čtyřmi hvězdičkami jsou označovány již luxusní hotely, kde musíte počítat i s vyšší cenou. Pětihvězdičkových hotelů je na pobřeží pouze pár, protože svojí cenou jsou uzpůsobeny hlavně bohatší klientele. 

V posledních letech přibývá hotelů označených „wellness-centra“, které mají za úkol zlepšit hlavně fyzickou kondici návštěvníka a jsou tomu plně uzpůsobeny. Jste-li zvyklí na pohodlí a nechcete se starat o žádné vaření a dalších nezbytných věcí k přežití, zvolte si nabídku All Inclusive, která zahrnuje veškeré služby zdarma. Nejenže můžete jíst a pít kolik chcete, ale k dispozici vám jsou bazény, tělocvičny, tenisové kurty a mnohé další. V hotelech si můžete také ubytovat své čtyřnohé mazlíčky. Počítejte ale s vyšší cenou, která se ve tříhvězdičkových hotelech pohybuje kolem tří tisíc za týden. 

V případě, že si s sebou chcete vzít vašeho psa či kočku, doporučuji se informovat předem, zdali je tato možnost i ve vámi vybraném hotelu. 

Levnější formou hotelů jsou hostely, které jsou určeny zejména pro mladé lidi, protože jsou poměrně o dost levnější jak normální hotely. Hlavním problémem při shánění hostelu je jejich malá kapacita, proto je dobré zamluvit si ho na delší dobu dopředu. Nejjednodušší je jet mimo sezónu, kdy není o dovolenou takový zájem, pak můžete sehnat i velice dobře vybavený hostel. 

V poslední době patří mezi velice oblíbené možnosti ubytování apartmány, což je vlastně ubytování soukromí, kdy si povětšinou musíte veškeré jídlo či úklid obstarat sami. 

Nejlevnější variantou jak se ubytovat v Chorvatsku jsou kempy, které poslouží milovníkům spaní v přírodě. Jelikož je přísně zakázáno stanovat ve volné přírodě, jsou kempy jedinou možností jak přespat pod širým nebem nebo ve stanu.