Makarská riviéra


Jedná se o jednu z bezesporu nejnavštěvovanějších rivier, které se v Chorvatsku nacházejí. Hned po příjezdu zaujme oko každého turisty pohoří Biokovi, které se rozkládá nad celou rivierou. Pod pohořím se rozkládá velké množství vesnic, typických svojí zachovalou selskou architekturou. Staré domky jsou prolínány novými luxusními hotely, které jsou povětšinou v popředí, blíže k moři. 
Na Makarskou rivieru se můžeme dostat třemi způsoby. Ze severozápadu od města Omiše nebo z jihovýchodu od Ploče. Třetí a určitě nejkrásnější cesta je ta přes pohoří Biokovo, která naskytne turistům nezapomenutelný pohled na celou rivieru. 

LETOVISKA

Krásné Chorvatsko

Baska Voda – V období sezony je Baska Voda nejnavštěvovanějším místem celé Makarské riviery. Město je postaveno na ruinách antické architektury, proto je zde velké množství památek, vzpomínající na bývalou slávu města. Dominantou městečka je kostel Sv. Nikoly, který byl dostaven roku 1889 jako náhrada za již nedostačující kostel sv. Lovreho. Nad Baskou Vodou se rozkládají dvě opuštěné vesnice Topići a Bast, kde se můžeme setkat podbiokovskou architekturou. 
Pro koupání jsou zde písečné pláže, které se střídají s těmi oblázkovými. Jako doplňkové aktivity se nabízejí různé druhy sportů, navštívení školy potápění či noční život. 

Brela – V posledních dvou desetiletích se Brela dostala na pozici nejžádanějších a nejvyhledávanějších míst v Dalmácii. Brela láká turisty hlavně svojí průzračně čistou vodou, oblázkovými a písečnými plážemi. Nad městečkem Brela se nachází malá vesnička Kričak, která se známá typickou chorvatskou kuchyní, takže chcete-li vyzkoušet místní kuchyni, neváhejte a vydejte se do Krčičaku. Pláž Punta rata získala ocenění Modré vlajky, což je cena udělovaná těm nejlepším plážím.
 Krásné Chorvatsko
Gradac – Přijedte-li na Makarskou rivieru od východu, narazíte na největší město Horního Makarského přímoří. Místní obyvatelé se kromě zemědělství věnují také turismu a první hotel zde vyrostl již roku 1919. Dnes patří místní pláže k jedněm z nejvyhledávanějším a nejčistším na celé rivieře. 

Makarska – Jak už lze z názvu usoudit, jedná se o hlavní město celé riviery. Makarska je se svými 13 tisíci obyvateli zároveň i největším městem. Město žije hlavně z cestovního ruchu a proto se snaží být co nejlepší a proto získala řadu významných ocenění. V Makarske najdete vše, co budete potřebovat pro příjemně strávenou dovolenou. Velké množství hotelů, apartmánů, restaurací, kaváren, ale i třeba sportovišť a pláží. Kromě pláží je na pobřeží velké množství přístavů, které slouží jako spojení s okolními ostrovy, ale také jako příjezdová cesta pro turisty, kteří si nezvolili cestu autem ale lodí. Uprostřed města nalezneme náměstí, pojmenované na památku Andrije Kačića Miošića. Náměstí je historickou chloubou celého města. Je zde velké množství památek, jako třeba benátská fontána z roku 1775. Náměstí také slouží pro řadu zábavných akcí. Poblíž hotelu Osejava se nachází velké množství sportovišť, kde se dají provozovat téměř veškeré letní sporty.
Podgora – Roku 1923 zde vznikla společnost pro zkrášlování prostředí, což má za důsledek, že Podgora dnes patří mezi nejkrásnější města na pobřeží. Nad přístavem, sloužícím pro rybářské a turistické jachty, leží památník Galebova krila. Podgora byla odnedávna rybářskou osadu a její první zmínky jsou již z roku 1477. Nové domy uzpůsobené pro turistiku jsou citlivě začleněny do historického jádra, takže nikterak nenarušují historický ráz města. Všude je spousta zeleně, která dodává městu na jeho kráse. 

Tučepi – Tučepi je známo hlavně díky své pláží dlouhé 3 km, která je nejdelší na celé Makarské rivieře. Celá pláž je lemována borovým lesem, uvnitř kterého vede dlouhá stezka pro turisty. Pochlubit se může Tučepi velkým přístavem, sloužícímu pro rybářské a turistické jachty. Město získalo řadu ocenění za kvalitu poskytovaných služeb turistům a každým rokem získává další a další. Což jenom svědčí o tom, jak si místní obyvatelé turistů váží. 

Živogošćé – Malá vesnička, která čítá něco kolem 500 obyvatel, vznikla již ve 13 století. Na pláži se nachází luxusní hotel Nimfa, který turistům nabízí jak venkovní tak vnitřní bazén. Pro milovníky kempů je zde autokemp, ležící v časti zvané Dole. Turisté mohou obdivovat františkánský klášter sv. Križa, který leží jen nedaleko od hotelu Nimfa. Nedaleko kláštera je ve zdi vytesána jedna z nejstarších a nejhezčích památek římské doby. Jedná se o děkovnou píseň, vytesanou v kamenném srázu, na místě nazývaném Pokrivenica.