Doprava do Chorvatska


Když chce člověk zažít krásnou dovolenou na nějakém příjemném místě, musí se tam nejprve dostat.
 
Možností jak se do Chorvatska dostat je hned několik. Nejrychlejší a nejpohodlnější je určitě letecky. Letadlem se do Chorvatska dostanete již za pár tisíc korun, ale musíte se dopravit na nějaké větší letiště v republice, převážně do Prahy nebo do Brna. 

Jako další možnost, jak se do Chorvatska dostat je s cestovní kanceláří, která vám může zprostředkovat jak celý pobyt, tak pouze cestu. Samotnou cestu zprostředkovává třeba Student Agency.

AUTOMOBIL STÁLE VEDE 

Asi nejčastějším a českými turisty nejoblíbenějším dopravním prostředkem je ale vlastní automobil. 
Jízda automobilem nese řadu výhod jako jsou třeba libovolná změna trasy či zastavení se u nějaké památky, která se na vámi zvolené trase nachází. Jako nevýhoda může pro někoho být dlouhá cesta, kterou musí řidič absolvovat. Nejlepší je, když v autě cestují dva řidiči, kteří se mohou během jízdy vystřídat. 

Do Chorvatska je nejlepší cestovat přes Rakousko a Slovinsko, ale i tak vám celá cesta zabere přinejmenším devět hodin jízdy. Dobré je zvolit si také správný termín, kdy vyrazíte na cestu. 
Pojedete-li uprostřed týdne, předejdete většině zdlouhavých kolon, které se začnou vytvářet hlavně o víkendech, kdy na cestu vyráží nejvíce turistů. 
Před vjezdem na rakouské dálnice si nezapomeňte pořídit dálniční známku, kterou je obtížné sehnat hlavně v noci. Příjemnou změnou možná bude zákon, že přes den nemusíte v Rakousku svítit vůbec a v Chorvatsku pouze v zimních měsících. 

Pakliže chcete za cestu ušetřit, co nejvíce peněz, rozvrhněte si dobře země, ve kterých natankujete. Nejlevnější benzín je u nás a ve Slovinsku, takže doporučuji tankovat v těchto dvou zemích, popřípadě před zpáteční cestou v Chorvatsku. 

Při jízdě v Chorvatsku si dejte pozor na jiné složení vozovky, která má při dešti stejné vlastnosti jako naše vozovka pokrytá ledem. 

TELEFONNÍ ČÍSLA V PŘÍPADĚ NOUZE

 
Je dobré znát některá telefonní čísla, která se mohou hodit, stane-li se nějaká dopravní nehoda nebo dojde k nějakému nepříjemnému problému. Telefonní číslo na policii je 92, na hasiče 93 a v případě nějakého zranění volejte záchrannou službu na čísle 94.