Brač


Brač není pouze místo mnoha kamenů a pohoří, ale může se pochlubit i bohatou faunou a florou.
 

Velice krásné prostředí je hlavně na jihu ostrova mezi Vidovou horou, poustevnou Blaca a bolským Zlanim ratem. Ostrov je znám především bračským vápencem, ze kterého je postaveno nemalé množství historických památek po celé Evropě. Místní obyvatelé se živí hospodářstvím, těžbou kamene, ale hlavně turismem. Při návštěvě ostrova nečekejte, že narazíte na nějakou řeku či potok. Veškerá sladká voda musí být na ostrov transportována potrubím z pevniny. 

LETOVISKA 


Bol – Bol je nejstarší městečko, ležící na samotném jihu ostrova Brač. Jedná se vůbec o první turistickou oázu, která na ostrově vznikla. Písčité pláže se mísí s těmi oblázkovými. Největší chloubou nejen Bolu, ale i celého Brače je Zlatní rat, což je pláž vybíhající přímo do moře. Nad Bolem se zvedá Vidova hora, nejvyšší bod jadranských ostrovů. Bol je velice dobře dostupný pro turisty, nejenže se k němu dá dostat spoustou trajektů z pevniny, ale také se Bol nachází pouze 15 km od letiště. Pro turisty je na Bolu více jak 2,5 tisíce lůžek, velké množství barů, restaurací, diskoték a různých sportovních aktivit. 

Milna – Milna se může pochlubit nejlepším přírodním přístavem na celém ostrově. Toto malé městečko se nachází v západní části Brače asi 18 km od Supetaru. Dominantou města není žádný kostel nebo katedrála, nýbrž domy milnařských kapitánů a loďařů z 18. a 19. století. Zátoka u Milna se rozděluje na dvě ramena Panteru a Žalo. Kromě přístavu je zde průzračně čistá voda, která je dobrá nejen ke koupání, ale hlavně k potápění a pozorování veškerého podmořského života. 

Postira – Jméno Postira vzniklo z latinského pastura, což v překladu znamená pastvina. Mezi historickými domky vyniká renesanční pevnost Lazarič. Městečko je rodištěm několika významných osobností – chorvatského básníka Vladimira Nazora, sochaře Pavaa Gospodnetiće či dalšího básníka Ivana Ivaniševiće. Město je určeno hlavně pro klidnější dovolenou, takže na své si přijdou rodiny s dětmi, které jedou za rekreací a ne za bujarou zábavou. Z památek stojí za navštívení župní kostel sv. Jana Křtitele a další významné budovy hlavně z 19. století. 

Pučišćá – Městečko a přístav leží na severu ostrova a je známo hlavně díky kamenolomům, ze kterých je použit kámen dokonce do Bílého domu ve Washingtonu. V Pučišćích je velice krásné koupání a za vyzkoušení stojí i místní kuchyně, která nabízí hlavně bračské jehněčí maso. Pro aktivní dovolenou můžete využít nabídky mnoha sportů. Přímo ideální podmínky jsou pro windsurfing, paragliding, lyžování na moři či obyčejnou cyklistiku. 

Supetar – Největším městem celého ostrova je se svými 3500 obyvateli Supetar. Supetar leží v zátoce sv. Petra, podle které dostal i své jméno. Zároveň je Supetar spojován trajektem s městem Split. Kromě křesťanské mozaiky z 6. století je zde ke shlédnutí kostel Marijina Navještenja z 18. století a Církevní museum. V okolí města se nachází velké množství pláží, které v kombinaci s překrásnou přírodou tvoří ideální místo pro letní dovolenou. Supetar nabízí také dostatek ubytovacích možností a jsou z něj zároveň pořádány výlety na okolní ostrovy Hvar a Vis. Supetar je díky trajektu velice dobře propojen s pevninou, proto si turisté mohou zpestřit dovolenou cestou na pevninu Chorvatska.